Belarus - Premier
May 22
FT
Slavia Mozyr
FK Gorodeya
FT
Shakhter Soligorsk
Belshina Bobruisk
May 23
Postp.
FC Smolevichi
? - ?
FC Minsk
FT
FK Slutsk
FC Ruh Brest
FT
Isloch
Energetik Bgu Minsk
FT
FK Vitebsk
Dinamo Minsk
Belarus - 1st League
May 23
FT
FC Oshmyany
FC Slonim-2017
FT
FK Orsha
Khimik Svetlogorsk
FT
Granit Mikashevichi
Lida
FT
Gomel
Volna
May 24
FT
Krumkachy Minsk
Arsenal Dzerzhinsk
FT
Naftan Novopolotsk
FC Smorgon
FT
Lokomotiv Gomel
Sputnik Rechitsa
Belarus - Cup
May 24
AET
BATE Borisov
Dynamo Brest
May 23
FT
BOTSOR (w)
0 - 2
Bobruichanka (w)
FT
Zorka-BDU (w)
ABFF U19 (w)
May 24
FT
FK Minsk (w)
Dinamo BGU (w)
FT
Dnepr Mogilev (w)
Neman Grodno (w)
Belarus - Reserve League
May 22
Postp.
FK Smolevichy STI Reserve
? - ?
Minsk Reserve
FT
Isloch Reserve
Energetyk BGU Resreve
FT
Vitebsk Reserve
Dinamo Minsk Reserve
FT
Slutsk Reserve
FK Ruh Brest Reserves
May 28
11:00
Gorodeya Reserve
? - ?
Neman Grodno Reserve
11:00
Torpedo Zhodino Reserve
? - ?
FK Smolevichy STI Reserve
23:01
Belshina Reserve
? - ?
Slavia Reserve
23:01
Dinamo Minsk Reserve
? - ?
Shakhtyor Reserve
23:01
Minsk Reserve
? - ?
Slutsk Reserve
Belarus - Super Cup
March 4
FT
Dynamo Brest
Shakhter Soligorsk

Table

#
Name
P PTS
1 Champions League qualification
BATE Borisov
10
22
2 Europa League qualification
Energetik Bgu Minsk
10
21
3 Europa League qualification
Torpedo Zhodino
10
18
4
Shakhter Soligorsk
10
18
5
FK Slutsk
10
17
6
Isloch
10
15
7
FC Ruh Brest
10
14
8
FK Vitebsk
10
13
9
Dynamo Brest
10
13
10
Dinamo Minsk
10
13
11
Slavia Mozyr
10
12
12
FK Gorodeya
10
12
13
Neman Grodno
9
11
14 Relegation play-off
FC Minsk
8
10
15 Relegation
FC Smolevichi
9
4
16 Relegation
Belshina Bobruisk
10
3
#
Name
P PTS
1 Promotion
FC Smorgon
6
14
2 Promotion
Krumkachy Minsk
6
13
3 Promotion play-off
Lokomotiv Gomel
5
11
4
Sputnik Rechitsa
6
11
5
Volna
6
10
6
FK Orsha
6
8
7
Lida
6
7
8
FC Oshmyany
6
7
9
Arsenal Dzerzhinsk
4
6
10
FC Slonim-2017
6
4
11
Gomel
5
3
12
Granit Mikashevichi
6
0
13
Naftan Novopolotsk
6
-9
14 Relegation
Khimik Svetlogorsk
6
-9
#
Name
P PTS
1
Dinamo BGU (w)
4
12
2
Neman Grodno (w)
4
12
3
FK Minsk (w)
4
9
4
Zorka-BDU (w)
4
6
5
Bobruichanka (w)
4
4
6
ABFF U19 (w)
4
3
7
Dnepr Mogilev (w)
4
1
8
BOTSOR (w)
4
0
#
Name
P PTS
1
Dinamo Minsk Reserve
10
26
2
Isloch Reserve
10
22
3
Neman Grodno Reserve
8
19
4
Minsk Reserve
8
19
5
Shakhtyor Reserve
10
18
6
FK Smolevichy STI Reserve
9
18
7
Torpedo Zhodino Reserve
9
17
8
FK Ruh Brest Reserves
10
15
9
Vitebsk Reserve
10
12
10
Energetyk BGU Resreve
10
11
11
Slutsk Reserve
10
11
12
BATE Reserve
10
10
13
Belshina Reserve
10
9
14
Slavia Reserve
10
7
15
Dinamo Brest Reserve
10
4
16
Gorodeya Reserve
10
1

© Pluxscore Team